2439/​1715

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. (2)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?