2448/​588

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Krukke af chamottestentøj modelleret i oval form og med delvis indridset dekor. Dekoreret med brungrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. maks. 18. B. 20,5. L. 22.

Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

824002 (Autobud) 2.000 DKK
851627 2.000 DKK
824002 (Autobud) 1.750 DKK
882182 1.700 DKK
824002 (Autobud) 1.650 DKK
811245 1.600 DKK
824002 1.550 DKK
922832 1.500 DKK