2312/​7505

Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendig forgyldt, låg med gennembrudt krone, prydet med 71 røde, blå og grønne facetterede glasflusser, sekskantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejer initialer og år N. N. J 1849. Mester Reimar Diedrich Dethlefsen, Sønderborg ca. 1819–1836, enken fortsætter til 1860. Vægt 92 g. H. 13 cm.

Proveniens: Fra en dansk privatsamling.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

En duft af historie, 20. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

14 bud

(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK