2312/7505
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendig forgyldt, låg med gennembrudt krone, prydet med 71 røde, blå og grønne facetterede glasflusser, sekskantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejer initialer og år N. N. J 1849. Mester Reimar Diedrich Dethlefsen, Sønderborg ca. 1819–1836, enken fortsætter til 1860. Vægt 92 g. H. 13 cm.
Proveniens: Fra en dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
14 bud