Lewson & Carruthers lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive af emalje med navn George Abbott, værk signeret Lewson & Carruthers Belfast og nummereret 206, kasser mærkede London 1814 og JN, indre kasse graveret G Abbott 1838. Vægt i alt 152 g. Kassediam. 52/60 mm.
Proveniens: Privat samling
James Carruthers er registreret i Belfast 1808–1828.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fine hårlinjer ved T og R.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
16 bud