1348/​1674

Dansk plat de menage af sølv og blåt glas, prydet med ornamentik, bestående af sennepskrukke, eddikeflaske, strøbøsse og to saltkar samt thesi, opsats og to flaskebakker med bund af fajance. Desuden bæger af blåt glas. Mester. Aug. Hahn. 20. årh.s begyndelse. Vægt ekskl. dele med glas og fajance ca. 512 gr. (10)

Glas med mindre kanthak. Flaskebakker med revner og krakeleringer.

Varia, 28. november 2013

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK