2312/​1

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Fra den romerske Campagne. “Ligesaa langt fra at være færdig, som jeg er fra at have seet det deilige Rom”. Sign. monogram 1846. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×27.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 69, 1955, nr. 77.

Fugtskjolder og mindre overfladiske ridser. Papiret er gulnet. Beskåret.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag