1309/1726
Japansk kunstner; Tre oban træsnit med Kabuki skuespillere og japansk billede i tusch med abe i træ. I ramme. 50×64 cm.
Proveniens: Abebillede - Werner Jacobsen, Nationalmuseet
træsnit trimmet, abebillede kanter mangler og plettet Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 28. februar 2013
Vurdering
Hammerslag