2417/551
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 530”. Et par lænestole med en tilhørende skammel, stel af mørkbejdsetbejdset eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Designet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (3)
Litteratur: Getama brochure 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag