2435/606
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Gravhund af teak med bevægeligt hoved og ben. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. 15,3. L. 31,5.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Ene øre med et par minimale afslag samt herved delvis afslebet overflade.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud