2016/​506

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Fritstående tre-personers sofa med ben af riopalisander, sider samt løse hynder i sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret sort skind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960'erne. L. 230.

Købt af nuværende ejers forældre ca. 1968

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker og krakeleringer. Sædehynder med uoriginalt skum. Ben med finérskader.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag