2311/​151

Nicoline Tuxen (f. København 1847, d. Frederiksberg 1931)

Blomstrende solsikker. Sign monogram 92. Olie på lærred. 88×61.

Bertha Nicoline Tuxen var en dansk blomster- og portrætmaler og storesøster til skagensmaleren Laurits Tuxen (1853–1927). Modsat sin bror havde hun som sine kvindelige kollegaer kun mulighed for at uddanne sig til maler ved at tage privatundervisning, da kvinder først fik adgang til Kunstakademiet i 1888. Den kendte danske landskabsmaler Vilhelm Kyhn (1819–1903) underviste hende, og hun blev her indledningsvist præget af guldalderens malemåde. Nicoline Tuxen var på flere ophold i Paris og blev også af Laurits Tuxen ansporet til blandt andet at begynde at arbejde med højlyset og de rene farver.

Enkelte minimale krakeleringer. Mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK