2433/36
Kinesisk segldåse af porcelæn, dekoreret i powder blue-glasur. Mrk. Kangxi og fra perioden, 1662–1722. Diam. 6,5.
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Reparation på låg. Mindre overfladeridser. Indeholder voks. Kanter farvet røde.
Vurdering