Russisk æske af papier-mâché med lakarbejde, dekoreret i farver, låg med tre jægere holdende hvil. 20. årh.s midte. H. 9. L. 27. D. 20.
Proveniens: Patriark Alexei I af Moskva og alle russere (1877–1970), der 1950–1970 forærede Alf Vilhelm Jensen russiske ikoner, sølv m.m. Alf Vilhelm Jensen (f. Blair, Nebraska 1909, d. Ebeltoft 1998), provst i Rougsø-Sønderhald-Midt Djurs, havde stor interesse i at samarbejde med den russisk-ortodoxe kirke i Rusland og Østeuropa, bl. a. som oversætter af religiøse skrifter. Dermed fik han et samarbejde med Patriark Alexei I, som han besøgte flere gange i Rusland. Herefter Alf Vilhelms Jensens efterkommere til idag.
Mindre aldersslitage.
Russisk tema, 13. juni 2019