Et par russiske fiskespader af sølv, profileret skaft graveret med Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Ruslands mitrakronede monogram, ovalt og tilspidset, gennembrudt laf. Karl Nicholls & Plinke, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. L. 32. Vægt 340 g. Etui medfølger. (3).
Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922), g.m. Hertug Frederik Frans III af Mecklenborg-Schwerin (1851–1897); herefter deres svigersøn og datter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine (1879–1952) af Danmark, Sorgenfri Slot; dernæst deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–199), Sorgenfri Slot; herefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til idag.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Minimal aldersslitage, inkl. få ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
17 bud