2016/573
Egon Mathiesen (f. Esbjerg 1907, d. København 1976)
Mappe med 36 tegninger, 1932–1957. Alle sign. på nær en. Blyant, oliekridt, akvarel og tusch på papir. Variende størrelser. Alle uindrammede. (36)
Proveniens: Kunstnerens dødsbo.
Med håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
51 bud