Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ og stafferet træ, front med fire store svungne, ligeknækkede skuffer, afrundede kannelerede hjørner, busen udskpret med blomster, bladværk, rociallier og kæmninger, cabriole ben. København, ca. 1770. H. 135. B. 140. D. 73.
Lignende dragkiste afbildet i Christian Waagepetersens bog 'Danske Møbler før 1848' s. 356, fig. 477.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérreparationer. Finérskader. Venstre bagbe mangler et stykke af foden. Låsene er intakte men nøglen mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
47 bud