2014/​5 Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ og stafferet træ. København, ca. 1770. H. 135. B. 140. D. 73.

Be­skriv­el­se

Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ og stafferet træ, front med fire store svungne, ligeknækkede skuffer, afrundede kannelerede hjørner, busen udskpret med blomster, bladværk, rociallier og kæmninger, cabriole ben. København, ca. 1770. H. 135. B. 140. D. 73.

Lignende dragkiste afbildet i Christian Waagepetersens bog 'Danske Møbler før 1848' s. 356, fig. 477.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérreparationer. Finérskader. Venstre bagbe mangler et stykke af foden. Låsene er intakte men nøglen mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

60.000 kr.

47 bud

60.000 kr.
(Autobud) 55.000 kr.
50.000 kr.
(Autobud) 48.000 kr.
46.000 kr.
(Autobud) 44.000 kr.
42.000 kr.
(Autobud) 40.000 kr.
38.000 kr.
36.000 kr.
34.000 kr.
(Autobud) 32.000 kr.
30.000 kr.
(Autobud) 29.000 kr.
28.000 kr.
(Autobud) 27.000 kr.
26.000 kr.
(Autobud) 25.000 kr.
24.000 kr.
(Autobud) 23.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 18.500 kr.
18.000 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
3.000 kr.