2442/​72

En samling grønlandske figurer og vægophæng med isbjørn i relief af udskåret fedtsten samt tupilak af udskåret hvalroskæbe. Usignerede. 20. årh. Figurer H. 6–13. Tupilak H. 16. (12)

Tre figurer med afslag. Enuitkvinde limet ved sokkel. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

1162309 2.000 DKK