2442/72
En samling grønlandske figurer og vægophæng med isbjørn i relief af udskåret fedtsten samt tupilak af udskåret hvalroskæbe. Usignerede. 20. årh. Figurer H. 6–13. Tupilak H. 16. (12)
Tre figurer med afslag. Enuitkvinde limet ved sokkel. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag