Sæt på seks spisebordsstole af riopalisander. Sæde og ryg betrukket med originalt, patineret, sort skind. Formgivet 1950'erne. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. (6)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og løse samlinger. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Stof under sæde med defekter.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
14 bud