2139/61
Carl Mathorne (f. København 1878, d. sst. 1942)
En buste. Sign. monogram 1930. Olie på lærred. 39×29. Uindrammet.
Proveniens: Solgt på kunstnerens dødsboauktion september 1945.
Enkelte overfladeridser. Trænger til rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag