Et fint skåret norsk krudthorn dateret 1771 rigt dekoreret med figurer og tekst. Hornet er ca. 16 cm. højt overst ti-kantet nederst rundt. Øverst en takket bort og derunder indskriptionen NAAR : LEKEN : BISTAND : HOLDE* Derunder to felter med løver og to med pistolbevæbnet mand, inskriptionen HIELDEBRAN : OG : ALEBRAN : KIM PESLAG samt fire felter med sabelsvingende rytter til hest. Hornets rand har inskriptionen R : WED : DA : HAR : IEG : MAGT : AT FÆLD : NED : 1771 *. Hornets bund er i træ dekoreret med krone og spejlmonogram.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020