1921/705
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Butterfly”. Armstol af ubehandlet eg, betrukket i sæde og ryg med gråt skind. Model GE 460. Designet 1977. Udført og mærket hos Getama, Gedsted, 2018.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
30 bud