2312/​7011

Stor hjelmmaske, såkaldt “”Firespitter", udskåret patineret træ. Senufo, Elfenbenskysten. L. 88.

Proveniens:

Ex. Serge og Tatiana Diakonoff, Geneve Schweitz 1974, Ex Berndt Helleberg Ex Lars Olsen, Collection Denmark.

Tribal art, 20. marts 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK