2312/7011
Stor hjelmmaske, såkaldt “”Firespitter", udskåret patineret træ. Senufo, Elfenbenskysten. L. 88.
Proveniens:
Ex. Serge og Tatiana Diakonoff, Geneve Schweitz 1974, Ex Berndt Helleberg Ex Lars Olsen, Collection Denmark.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag