2044/55
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Arktisk landskab med inuitter. Sign. Emmanuel A. Petersen. Olie på lærred. 32×52.
Mindre krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag