2004/​219

Et par sakeflasker, to par vaser, vase og lågkrukke af porcelæn og fajance, dekoreret i polykrome farver og guld samt underglasur blå med figur- og havescenerier. Japan og Kina. 20. årh. H. 17–37. (8)

Den ene flaske med reparation på lågknop. Kutani vase med mindre brændingsrevner under fodrand, vipper let. Lågkrukke med brændingsrevner på låg og afslag på fodrand. Et par vaser dekorerede i blå med uregelmæssigheder fra produktionen inklusiv uglaserede pletter. Slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK