1404/​1598

Guanyin af udskåret elfenben stående i fin perlebeklædt dragt med blomsterkurv og fugl føniks ved siden. Kina, ca. 1900. H. 56 cm. Udskåret træstand mefølger.

Proveniens: Gretchen Annelise Lykke, f. 1927. Moderen død i barselsseng og faderen, som var af engelsk adelsslægt, blev meldt savnet i fjernøsten ca. 1929. Gretchen Annelise Lykke boede i Kina intil hun blev adopteret af danske adoptivforældre, Anne og Hans Peder Johansen i 1936 og havde qua sin faders venskab, forbindelse til Reginald Fleming Johnston, med hvem hun refererede til som “uncle”. I følge tradition modtog hun figuren af Reginald Fleming Johnston.

Revner i elfenbenet Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 23. januar 2014

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

23 bud

(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
26.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
10.500 DKK