Guanyin af udskåret elfenben stående i fin perlebeklædt dragt med blomsterkurv og fugl føniks ved siden. Kina, ca. 1900. H. 56 cm. Udskåret træstand mefølger.
Proveniens: Gretchen Annelise Lykke, f. 1927. Moderen død i barselsseng og faderen, som var af engelsk adelsslægt, blev meldt savnet i fjernøsten ca. 1929. Gretchen Annelise Lykke boede i Kina intil hun blev adopteret af danske adoptivforældre, Anne og Hans Peder Johansen i 1936 og havde qua sin faders venskab, forbindelse til Reginald Fleming Johnston, med hvem hun refererede til som “uncle”. I følge tradition modtog hun figuren af Reginald Fleming Johnston.
Revner i elfenbenet Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. januar 2014
23 bud