Kristen Bjerre (f. Lemvig 1869, d. Ferring 1943)
“Jørgen Pandekage, brændevinspost fra Dybe til Bovbjerg”. Sign. monogram 1912. Olie på lærred. 50×41.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 264, 1971 nr. 43.
Retoucherede nålehuller langs kant. Minimale krakeleringer især lang indre side af blændramme. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
23 bud