2131/99
Tabatiere af 14 kt. guld, rektangulær med svungne sider og hjørner, med guillocheret og graveret dekoration, låg og bund med påsat dekoration af 8 kt. guld i form af rocailler og blomster, låg prydet med jæger i bjerglandskab sceneri. Fremstår ustemplet. 19. årh. Vægt 81 g. L. 8 cm. B. 4,6 cm. H. 1,4 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Låg indvendigt graveret. Syretestet guld lødighed.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud