2104/42
Waltham
Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk, hvidemaljeret skive med romertal, små sekunder og blåanløbne visere, støvkapsel af guld. 19. årh.s slutning. Vægt ca. 61,5 g. Diam. 42 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud