Foto endnu ikke klar
1514/​1553

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med arabertal, forgyldt værk, gennembrudt og graveret med fugl. Begge kasser kontrolstemplet Birmingham 1811. Vægt ialt 147 gr. Kassediam. 45/53 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 2. april 2015

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

14 bud

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK