Foto endnu ikke klar
1514/1553
Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med arabertal, forgyldt værk, gennembrudt og graveret med fugl. Begge kasser kontrolstemplet Birmingham 1811. Vægt ialt 147 gr. Kassediam. 45/53 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag
14 bud