Foto endnu ikke klar
895/263
Italiansk Louis XVI fritstående konsol af forgyldt træ med plade af marmor. 18. årh.s slutning og 19. årh.s begyndelse. H. 86. L. 166. D. 87.
Proveniens: Asiatisk Kompagni, Strandgade 25 opført i 1738–1739, af arkitekt Philip de Lange (1704–1766).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag