2413/738
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5” Bordlampe af messing med skærme af hvid-, rød- og blålakeret metal. Trykknapafbryder på fod. Udført hos Louis Poulsen. H. 61.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud