2204/​508

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3½/2”. Bordlampe med fod af brunlakeret jern, stamme af bruneret messing, top, fatningshus og afbrydehus af bakelit, trykknapafbryder. Skærme af originalt to-lags opalglas, skærmophæng med støbte ben. Udført hos Louis Poulsen. H. 44. Diam. 33.

Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Alle skærme i OK stand. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK