Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model DateJust, ref. 69178. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. Guldfarvet skive med visere og timemarkører af guld. Rolex “President” lænke af 18 kt. guld med foldespænde af guld. Omkreds ca. 17 cm. Urets diameter 25 mm. 1984.
Erhvervet 8. aug. 1984. Certifikat samt service certifikater dateret 1988 og 1993 samt udskiftede dele/skive medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker, 12. oktober 2016