2448/​561

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Fire vaser af lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 7,5–11,5. (4)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder overfladeridser og mærker. Talrige afslag og afskalninger i glasur.

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

16 bud

859541 1.500 DKK
1015943 1.450 DKK
859541 1.400 DKK
1015943 1.350 DKK
859541 1.300 DKK
1171763 1.250 DKK
859541 1.200 DKK
1171763 1.150 DKK
859541 1.100 DKK
1171763 1.050 DKK
859541 1.000 DKK
1171763 950 DKK
859541 900 DKK
1171621 850 DKK
891068 800 DKK
859541 750 DKK