2103/​373

Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, fornt med fire ligeknækkede svungne skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s midte, restaureret. H. 125. B. 135. D. 60.

Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag