Moskva-mester, 17. årh.
Russisk charka af sølv, indvendig forgyldt, cirkulær form, håndtag i form af fugl med udslåede vinger, korpus drevet med blomster og bladværk, rundt let hvælvet fodstykke. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Moskva-mester, 17. årh. Vægt ca. 29 g. H. 2. L. 8,3.
Proveniens: En dansk diplomat, der virkede i Skt. Petersborg i det 19. årh.s anden halvdel. Herefter i slægtens eje på et dansk gods.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. juni 2019