830/​107

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2012.

Portræt af konferensråd og storkøbmand Niels Ryberg (1725–1804). Brystbillede mod højre. Klædt i brunlig frakke og hvidt halsbind, på blålig baggrund. Usigneret. Betegnet på bagsiden: “Niels Ryberg Conferents Raad Herre til Friderichs gave og Øebierregaard fød 14 September 1725 død 29 Augusty 1804. Juel pinxit 1798”. Pastel på papir. Lysmål 51×39. Samtidig ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 679, afb. bind II s. 435.

Proveniens: Fra Svanholm, nedarvet i familien Bille Brahe.

Pastellen her er, sammen med to andre ganske lignende af sønnen Johan Christian Ryberg (1768–1832) og svigerdatteren Engelke Charlotte Ryberg (1771–1846), f. Falbe, studie til det store kendte maleri “Det Rybergske familiebillede” på Statens Museum for Kunst. Alle tre pasteller oplyses hos Ellen Poulsen at være malt ca. 1797, således at de lægger op til den store billede, som også er fra det år. Dateringen på bagsiden af nærværende pastel - 1798 - må således være forkert. Niels Ryberg sidder på billedet her, som på det store maleri, dog uden hat. Pastellerne af sønnen og svigerdatteren er også hos Ellen Poulsen som henholdsvis nr. 680 og 681 i fortegnelsen.

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK