Helge Sibast (f. 1908, d. 1985)
Fire armstole af eg med lamineret kopstykke af teak. Sæder betrukket med brunmeleret uld. Model 9. Udført hos Sibast Møbler. (4)
Litteratur: Mobilia 1956.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Reparation på den ene stol, ved samling mellem top af ben og rygstykke. Mindre finérreparation på kopstykke af den ene stol. Reparation på den ene stol, ved samling mellem top af ben og rygstykke. Fremstår nyrenoverede og nypolstrede.
Moderne kunst og design, 21. september 2021