2144/722
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Et sæt på seks cocktailbægre af sterlingsølv. Stamme isat afstandsstykke af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Udført ca. 1930. Samlet vægt 620 g. H. 6,8–7. Diam. 6,9. (6)
Skævheder ved fodstykker og enkelte bægre med buler/skævheder ved øverste kant. På nogle af bægrene sidder elfenbensstykke en smule løst (=kan drejes rundt).
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud