1707/48
Barok spejl i profileret ramme af forgyldt træ, dekoreret med stiliserede muslingeskaller og gennembrudte skæringer. 18. årh.s begyndelse. H. 119. B. 70.
Proveniens: Tidligere på Orebygård gods.
Brugsslitage. Top med brud.
Ældre malerier og møbler, 13. februar 2017
Vurdering
Hammerslag