Elna Fonnesbech-Sandberg (f. København 1892, d. Gentofte 1994)
“Kongefuglen”. Sign. EF-S, 1984 samt uden titel. Usign. Olie på lærred. 70×48 og 48×28. (2)
Proveniens: Kunstnerens familie.
Original stand. Det store værk “Kongefuglen” med påsatte glasøjne samt mindre hul lærredet øverst i højre side.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
23 bud