2033/310
Smykkeskrin af sortmalet træ med beslag af messing, låg prydet med rund plakette af porcelæn dekoreret med romersk kriger samt perlemor, indvendig delvis beklædt med silke. Ca. 1900. H. 9. L. 19. B. 13.
Stof mangler på sider. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud