Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Fire stolesæde betrukket med sort skind. Otte løse ben af stål. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (12)
Omfattende slitage og sælges som restaureringsprojekt. Ridser, mærker og rust samt afslag på forkromning på ben. Skind med adskillige defekter, pletter og smuds. Flere knapper mangler til skind under sæde. Et sæde med defekt svejsninger på samling. Skruer til stel mangler. Ben med huller i bunden efter montering i gulv. Nogle gevind med knækkede rester fra skruer.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
10 bud