2015/2048
Herrearmbåndsur af stål. Model “Pre Carrera”. Mekanisk Valjoux 22 kronografværk med manuelt optræk. Lys urskive med forgyldte visere og timemarkører. Monteret med senere flex rem af stål. Urets diam. 36 mm. 1940'erne.
Værk nr. 706168. Bagkasse nr. 79809.
Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker på urkasse og glas. Pletter på urskive. Kronograf nulstiller ikke. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 8. april 2020
Vurdering
Hammerslag