Paul Fischer (b. Copenhagen 1860, d. Gentofte 1934)
“Emil Reesen dirigerer Radioorkesteret”. 1929. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred monteret på plade. 34×26.
Proveniens: Emil Reesen. Foræret ham af Paul Fischer og siden i familiens eje. Billedet viser Emil Reesen og radioorkesteret under en optagelse på Axelborg 1929. Den røde lampe er tændt, og der optages.
Paintings, 7 December 2006